اخبار

ﺳﻪشنبه 12 شهریور 1398
تعداد بازدید: 286
طمع تغییر کاربری عرصه های جنگلی حاشیه بلوار آیت الله بروجردی

طمع تغییر کاربری عرصه های جنگلی حاشیه بلوار آیت الله بروجردی

احداث 200 هکتار فضای سبز و کاشت 125 هزار اصله نهال تا پایان خردادماه در حاشیه این بلوار

 

 

 
شهرک پردیسان در منطقه هشت و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است. این منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسكن و شهرسازی تاسیس و در سال 1390 به یكی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد. این شهرک با جمعیتی بالغ ‌بر ۱۵۰ هزار نفر، همواره با مشکل دسترسی مناسب به مراکز شهری همراه بوده است. برای رفع این مشکل، بلوار آیت‌الله بروجردی پس از گذشت سه سال و با اعتباری بالغ بر 130 میلیارد تومان، عصر چهارشنبه 3 مرداد ماه 97 طی آیینی با حضور آیت الله بروجردی و علی لاریجانی افتتاح شد.
طول این پروژه 9 كیلومتر است كه كف آن كاملا با بتون پوشیده شده است. با افتتاح این پروژه بعنوان یکی از اساسی‌ترین زیرساخت‌های رینگی شهر قم شهرك پردیسان از حالت بن بست خارج و ترافیک مربوط به شهرک قدس، بلوار الغدیر و پردیسان كاهش یافت.
محسن بهشتی معاون استاندار قم در دومین جلسه کارگروه امور زیربنایی استان گفته بود: 95 درصد از این بلوار به فضای سبز اختصاص دارد و کاشت گونه‌های گیاهی کم آب بر و سازگار با اقلیم گرم و خشک و مشخص بودن منابع آبی از اولویت توسعه فضای سبز این بخش است.
احداث فضای سبز در حاشیه این بلوار با توجه به جهت وزش باد مهم و می توانست با تکمیل قسمتی از کمربندسبز شهری قم نقش مهمی در اکوسیستم شهر و کنترل گرد غبار داشته باشد. علاوه و براینکه با قابلیت ایجاد کاربری تفریحی دراین محدوده باپتانسیل ایجاد فضای سبز شهری در رسیدن به حداقل سرانه های مورد نیاز تا میزان قابل توجهی فراهم می شود.
تا بهار 1398 بیش از 200 هکتار فضای سبز در حاشیه و محدود این بلوار ایجاد شده است. تعویض خاک بستر از مهمترین پروژه های توسعه فضای سبز حاشیه این بلوار بود. نتیجه این تلاش ها 7600 نفر روزه، کاشت بیش از 125 هزار اصله درخت با ترکیبی از گونه های مثمر و زینتی مثل توت، پسته، زیتون، انار، گل‌محمدی، سنجد، زیتون تلخ در این محور است. رقمی برابر با تعداد درختی که در طول یکسال در کل شهر قم کاشته می شود.
در طرح جامع آب فضای سبز شهر قم دو راهکار برای تأمین این عرصه پیش بینی شده است؛ استفاده از آب خام که قسمت اعظم لوله گذاری آن اجرای شده و با ایجاد 4 مخزن تامین می شود. که اجرای 30 هزار متر لوله گذاری سیستم آبیاری قطره ای بخشی از این پروژه است. و راهکار دیگر استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب است که طرح جامع این موضوع نیز به عنوان یک منبع آب پایدار پیش بینی شده است.
اما از همه اینها مهمتر این جملات شهردار قم است که در نشست خبری با خبرنگاران مطرح کرد:
من نگران بلوار آیت الله بروجردی هستم، سفت و محکم ایستادم که دویست متر در دوطرف بلوار فضای سبز شود در حالی که از من خواستند تغییر کاربری بدهم؛ اکنون 13 ارگان در صف هستند تا مجوز تغییر کاربری دریافت کنند.

 
 
تصاویر
  • طمع تغییر کاربری عرصه های جنگلی حاشیه بلوار آیت الله بروجردی
Comments
محمد نادری
ﺳﻪشنبه, 12 شهریور,1398
سایتان برسرمان مستدام❤❤❤❤
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت