X

اخبار

یکشنبه 16 دی 1397
تعداد بازدید: 86
نصب فلاورباکس در رفیوژ وسط بلوارهای شهری باهدف افزایش فضای سبز

نصب فلاورباکس در رفیوژ وسط بلوارهای شهری باهدف افزایش فضای سبز

ناظر عالی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: با هدف زیباسازی و توسعه عرصه های سبز معابر شهری پروژه استقرار فلاورباکس در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان پارک‌ها و فضای سبز، سید مهدی لسانی از تصمیم سازمان مبنی بر نصب فلاور باکس‌هایی در سطح شهر خبر داد و اظهار داشت: از اواخر سال 95 کمیته ای برای ساخت و نصب فلاور باکس‌ها در رفیوژ وسط بلوارها باهدف افزایش فضای سبز شهری در بلوارهایی که فاقد فضای سبز بوده تشکیل شد.

 

وی بررسی انواع فلاور باکس‌ها را برای انتخاب محصول نهایی لازم دانست و افزود: پس از بررسی، انواع فلاور باکس‌های موجود، فلاورباکس سیمانی تمام عایق پلیمری از جنس همانتوس با ابعاد 120 در 45 سانتیمتر انتخاب شد و بعد از انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن در مناطق یک و هفت در دستور کار قرار گرفت.

 

ناظر عالی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم سیستم آبیاری فلاور باکس‌ها را قطره‌ای اعلام کرد و ادامه داد: این طرح تا پایان سال در مناطق 4 و 2 و همچنین خیابان کلهری در منطقه 5 نیز اجرا شود و سیستم آب‌رسانی آن نیز به‌صورت قطره‌ای بوده تا در فصل گرما با مشکل آب‌رسانی مواجه نشویم.

 

وی از طراحی و ساخت گلدان‌های سنگی در ورودی میدان‌ها نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: گلدان‌های سنگی در ورودی میدان‌های که فاقد فضای سبز هستند جانمایی شده و نوع کاشت و تعداد و محل آن نیز در کمیته طراحی و با پایان عملیات ساخت آن‌ها وارد مرحله اجرا خواهد شد.

 

لسانی افزود: نوع گونه گیاهی برای فلاور باکس‌ها و گلدان‌های سنگی از نوع مقاوم‌به‌گرما و کم‌آب بر بوده و با توجه به تجربه اجرای در بلوار بوعلی منطقه چهار انتخاب‌شده است.

 

وی ابراز کرد: بعد از گیاه یوکا و پالم، کامیس گیاهی است که برای کاشت در گلدان‌های سنگی انتخاب‌شده و در فضای پایین آن‌ها با توجه به فصل، گیاهان پوششی و در ایام عید گیاهان گل‌دار کاشت می‌شود و ازنظر آب‌رسانی و تأمین آب موردنیاز آن‌ها نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.

 

ناظر عالی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به ضرورت بررسی بیشتر اجرای پروژه های اینچنینی گفت: پس از موفقیت طرح پایلوت اعتباری بالغ‌بر یک‌صد میلیون تومان برای تهیه فلوارباکس‌ها هزینه شده که بعد از اتمام کار هزینه‌های پنهان طرح ازجمله کاشت، بازکاشت، نگهداری و اجرای طرح نیز به این ‌یک‌صد میلیون تومان اضافه خواهد شد.

 

وی هزینه‌های پنهان اجرای این طرح را قابل‌توجه دانست و افزود: یک‌صد میلیون تومان نیز برای طراحی و ساخت گلدان‌های سنگی هزینه شده است که در کنار هزینه 50 میلیون تومانی ساخت گریل و هزینه‌های پنهان اجرای چیدمان آن در سطح شهر، هزینه اجرای پروژه ها مشخص خواهد شد.

 

لسانی اجرای اولیه طرح گلدان‌های سنگی را در مرکز شهر اعلام کرد و ادامه داد: این طرح ابتدا در مرکز شهر و خیابان‌های اصلی مانند انقلاب، شهید فاطمی و چهارراه بازار اجراشده و تا پایان سال در مناطق دیگر نیز اجرایی خواهد شد.

 

تصاویر
  • نصب فلاورباکس در رفیوژ وسط بلوارهای شهری باهدف افزایش فضای سبز
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت